Korszerű érmegnyitó beavatkozások kórházunkban
Kórházunkban az elmúlt időszakban több olyan beteget láttunk el, akik súlyos alsó végtagi érszűkület miatt jelentős fájdalommal és járási nehézséggel küzdöttek. Mivel egyéb betegségeik miatt a hagyományos műtéti megoldások nem jöhettek szóba, intervenciós radiológusaink és érsebészeink szoros együttműködésével korszerű, éren belüli beavatkozásokkal segítették gyógyulásukat.
Személyre szabott megoldás a beteg érdekében
A legutóbbi esetben páciensünk szívbetegsége és cukorbetegsége miatt intervenciós radiológusaink és érsebészeink az úgynevezett orbitális atherectomia mellett döntöttek. A dr. Szabó Béla érsebészeti osztályvezető főorvos és dr. Horváth Milán Márk intervenciós laborvezető irányításával működő szakmai team egy alapos konzultációt követően választotta a korszerű, minimálisan invazív eljárást.

„A beavatkozás elvégzésére mi, érsebészek indikáljuk a betegeket. Jellemzően olyan pácienseknél jöhet szóba ez a megoldás, akiknek más súlyos alapbetegségei nem teszik lehetővé a hagyományos műtéti beavatkozást, vagy azzal nem érhetünk el megfelelő eredményt a beteg állapotának javulásában” – mondta el dr. Szabó Béla osztályvezető főorvos. Hangsúlyozta, nagyon szoros együttműködésben dolgoznak intervenciós radiológusainkkal, minden esetben közösen értékelik a lehetőségeket. „Az a célunk, hogy a beteg számára a legkedvezőbb kezelési stratégiát válasszuk” – jelentette ki.
Orbitális atherectomia: korszerű, éren belüli, minimál invazív eljárás
Az alsó végtagi érszűkület gyakori panaszai közé tartozik a járás közben jelentkező fájdalom, a terhelhetőség csökkenése, súlyosabb esetekben pedig a nyugalmi fájdalom vagy a sebgyógyulási problémák is. A megfelelő kezelés kiválasztása minden esetben egyéni mérlegelést igényel, különösen akkor, ha a páciens egyéb betegségei korlátozzák a hagyományos terápiás lehetőségeket. A beavatkozás során egy speciális eszköz segítségével, az ér belsejéből eltávolítják az érfalat beszűkítő, elmeszesedett lerakódásokat, így a véráramlás helyreállítását érháló (stent) beültetése nélkül tudják elérni.

„Az orbitális atherectomia egy jól szelektált betegcsoportnál nagyon jól működő beavatkozási lehetőség. A hosszú szakaszú, alsó végtagi érszűkület vagy érelzáródás esetén alkalmazzuk. A speciális eszközzel a szűkületet okozó érfali elváltozásokat, meszesedéseket, gyakorlatilag lecsiszoljuk, eltávolítjuk az érből, így egy hagyományos ballonos, vagy esetleg gyógyszer bevonatú ballonos tágítással, elérhetjük a megfelelő érátmérőt és keringést a végtagban, ami gyógyuláshoz vagy a panaszok javulásához vezet. Nagyon fontos, hogy ezekben az esetekben nem kell visszahagynunk az érszakaszt nyitva tartó fémhálót, azaz stentet” – magyarázta az eljárásról dr. Mészáros Ádám.

A jól kiválasztott beteg esetében ezzel a beavatkozással tartósan biztosítható az érintett végtag megfelelő keringése. Ugyanakkor a szakorvos kiemelte, ez egy komplex eljárás, nagyon fontos a beteg későbbi aktivitása, gyógyszeres kezelése, a kockázati tényezők kordában tartása. „Ez alapvetően egy folyamatosan romló betegség, és ezt a romlást kell közösen megállítanunk: ebben közreműködnek a belgyógyászok, sebészek, de a betegnek is ki kell venni a részét a munkából.”
A mostani beavatkozást végző dr. Nagy Sándor intervenciós radiológus úgy fogalmazott, a meszes plakkok okozta szűkületeken és esetleges elzáródásokon való átjutás jelenti a legnagyobb kihívást. „Az első lépés a beavatkozásnál az, hogy átjussunk az érszűkületeken. Ezt követi az atherectomia, amikor a speciális forgóeszköz lecsiszolja a plakkokat.” A szakorvos kiemelte, ez az eljárás lényegesen kisebb megterhelést jelent a beteg számára, mint a hagyományos műtéti beavatkozás. „Az éren belüli érsebészeti eljárások általában helyi érzéstelenítéssel, egy artériás tűszúrásból zajlanak. Nincs szükség altatásra, a beteg a beavatkozás után gyorsabban fel tud kelni és rövidebb a rehabilitációs idő.”
Az együttműködés ereje, a jövő útja
Ezek az éren belüli sikeres beavatkozások az érsebészeti és az intervenciós radiológiai szakterület szoros együttműködésének köszönhetően valósulnak meg. Az orbitális atherectomia nagyszerű példája annak, hogy a modern orvostechnológiai megoldások és a multidiszciplináris szemlélet együttesen olyan betegek számára is hatékony segítséget nyújthat, akiknél a hagyományos kezelési lehetőségek korlátozottan alkalmazhatók.
Dr. Horváth Milán Márktól, Intervenciós Laborunk vezetőjétől megtudtuk, ezt az eljárást a speciális centrumokban már gyakran alkalmazzák, a megyei kórházakban azonban még új beavatkozás-típusnak számít. „Ennek a modern technikának nagy jövője van az érbetegek ellátásában, bízom benne, hogy nagy esetszámmal tudjuk majd mi is végezni.”

A laborvezető azt is elmondta, a Dunántúlon kórházunkban dolgozik az egyik legerősebb intervenciós orvoscsoport, három, jártassággal rendelkező szakemberünk van, akik magabiztosan alkalmazzák ezt a korszerű, a beteg számára kevésbé megterhelő módszert. A fiatal orvosok nagyon nyitottak az új eljárások iránt és rengeteget tanulnak.
Az orbitális atherectomia alkalmazása újabb lépést jelent kórházunk érsebészeti és intervenciós radiológiai ellátásának fejlődésében. A korszerű technológiák és a szakterületek közötti együttműködés lehetővé teszi, hogy betegeink a legmodernebb kezelési lehetőségekhez jussanak hozzá lakóhelyükhöz közel. Az idei évben már több páciensnél is alkalmazták az orbitális atherectomiát, az eddigi tapasztalatok kedvezőek, a beavatkozások jó rövid- és középtávú eredményeket mutatnak.
A beavatkozásról készült videónk Facebook oldalunkon tekinthető meg: https://www.facebook.com/csolnokyferenckorhaz


