• 8200 Veszprém, Kórház utca 1.
    • +36 88 556-000
    • info@csfk.hu

Itt az idei első hőségriadó – figyeljünk egészségünkre!

Bár a múlt évben az első igazi, hőségriasztással járó kánikulát már június elején átéltük, az idei nyáron sem kellett sokáig várni a nagy melegre: június 20. (szombat) 00:00 órától június 23. (kedd) 24:00 óráig az országos tisztifőorvos másodfokú hőségriasztást rendelt el az ország egész területére.

A nagy meleg kapcsán a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közös közleményében arra figyelmeztet, a hirtelen felmelegedés különösen megterhelheti a szervezetet, ezért fontos, hogy fokozottan figyeljünk a kisgyermekekre, idős hozzátartozóinkra és a saját egészségünkre.

A nagy melegben fontos a folyadékpótlás, mivel a hőségben a szervezet fokozottan veszít vizet és ásványi anyagokat. Lehetőleg vizet vagy cukormentes italokat válasszunk, kerüljük a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők, valamint a zsíros ételek fogyasztását.

A szakemberek a nyári meleg idején mindig hangsúlyozzák, hogy a rosszullétek megelőzése érdekében a legmelegebb órákban – jellemzően délelőtt 11 és 16 óra között – kerüljük a tűző napot és a megerőltető fizikai tevékenységeket – erre a következő napokban várható forróságban kiemelten kell ügyelni.

A forróságban megnőhet a veszélye az erős napsugárzás okozta napszúrásnak, súlyosabb esetben hőkimerülésnek vagy hőgutának. Ilyenkor azonnal hűvös, árnyékos helyre kell húzódni, fontos a fej hűtése és a sok folyadék fogyasztása, de súlyosabb esetben mentőt kell hívni.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt javasolja, viseljünk világos, szellős ruhát, UV-védelemmel ellátott napszemüveget, és használjunk magas faktorszámú napvédő készítményeket, valamint fényvédő ajakápolót is. A gyerekek és fiatalok számára minimum 30 faktorszámú, UVA és UVB-védelmet biztosító fényvédő krém használata javasolt. Fontos, hogy árnyékban tartózkodjunk, és gondoskodjunk a lakás megfelelő árnyékolásáról, szellőztetéséről. Strandoláskor felhevült testtel soha ne ugorjunk a vízbe – lassan, fokozatosan hűtsük le magunkat. Használjuk a párakapukat, vagy hűtsük magunkat a csuklónkon vagy a tarkónkon. Egy napon, vagy akár csak félárnyékban parkoló autó belső hőmérséklete ilyenkor a 70 Celsius-fokot is meghaladhatja, egyetlen percre se hagyjunk gyermeket, idős embert vagy háziállatot parkoló autóban.

A hirtelen felmelegedés és a nagy hőség az idősek, a kisgyermekek, valamint a szív- és a keringési betegséggel élők szervezetét különösen megterhelheti, rájuk külön figyelmet kell fordítani a hőségriasztás esetén.

Az év első hőhulláma különösen megterhelő lehet, mivel a szervezet még nem alkalmazkodott a tartós meleghez. A tudatos felkészülés és az óvintézkedések betartása segíthet abban, hogy könnyebben viseljük a nyárias időjárást – áll a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közös közleményében.

Forrás: https://nngyk.gov.hu/hu/tovabbi-hirek/erkezik-az-idei-ev-elso-nagy-hohullama.html