Védőnői Életműdíjat kapott kórházunk munkatársa
Szentesiné Gergely Mária, kórházunk Védőnői Osztályának területi védőnője Védőnői Életműdíj elismerésben részesült a Magyar Védőnők Napja alkalmából. A rangos kitüntetést a védőnői hivatás alapításának 111. évfordulója alkalmából, az Országos Kórházi Főigazgatóság által szervezett ünnepségen vehette át kollégánk. A díjat Várfalvi Marianna, a szövetség elnöke, Tényi Renáta korábbi alelnöke és dr. Ladányi Márta, az Országos Kórházi Főigazgatóság Népegészségügyi Igazgatóságának vezetője adta át.

(Szentesiné Gergely Mária a felvételen jobbra látható. A fotót a Magyar Védőnők Szakmai Szövetsége készítette.)
A Budapesten tartott ünnepi rendezvényen a köszöntőket követően négy elismerést adtak át: a Védőnői Életműdíjat két szakember érdemelte ki és ketten Aranypajzs a Védőnőkért Díjban részesültek. Ezen az országos eseményen köszöntötték a jubiláló védőnőket és a most végzett egyetemi hallgatókat is.
A tavaly alapított Védőnői Életműdíjat az országban az elsők között vehette át Szentesiné Gergely Mária. Kollégánk közel negyven éve élethivatásként látja el a védőnői feladatokat. Dolgozott iskolavédőnőként, körzeti, majd járási vezető védőnőként, öt évig egészségfejlesztőként tevékenykedett az ÁNTSZ-nél, jelenleg pedig Pécsely, Vászoly, Dörgicse, Balatonszőlős és Balatonakali településeken gondoz közel 80 családot területi védőnőként.
„Nagy örömmel fogadtam az elismerést, de igazán csak ott az ünnepségen tudatosult bennem, hogy egy olyan díjat érdemeltem ki, amit előttem csak hárman kaptak meg” – idézte fel a kitüntetett.
Marcsi néni azt mesélte, az anyatejjel szívta magába a segítségnyújtás iránti elkötelezettséget, hiszen édesanyja is védőnőként dolgozott. Ma is ugyanazzal a lelkesedéssel végzi munkáját, mint pályakezdőként; számára a hivatás egyben szenvedély is. Mindennapi feladatait derűsen, magas színvonalon, mély empátiával végzi. „Itt a körzetemben igyekszem minél több baba-mama klubot indítani édesanyáknak, ringató foglalkozásokat szervezek és két óvodába is járok foglalkozásokat tartani, hogy minél több információt átadhassak az egészségről a kicsiknek. Ezen túl a kis ovisoknak hallás- és látásszűrést is végzek” – sorolta a mindennapi munkán túlmutató, vállalt feladatait.
Meglátása szerint a szakmai tudáson kívül a legfontosabb feladatuk, hogy bizalmi kapcsolatot építsenek ki a családokkal, hiszen a védőnők azon kevesek közé tartoznak, akiket a családok még beengednek az otthonaikba. Ez pedig empátia és bizalom nélkül ma már nem menne. Mint mondta, az elmúlt évtizedekben nagyon sokat változott a külső környezet, amelyben segíteniük kell a családokat. „Nekünk is meg kellett tanulnunk használni a modern eszközöket, mert sokszor például messengeren keresnek az anyukák. És meg kellett tanulnunk azt is kezelni, hogy nagyon sok szülő az interneten keres válaszokat a kérdéseire és néha a neten talált információkat jobban elfogadják, mint a védőnő valódi tudáson alapuló szakmai tanácsait.”

Marcsi néni több tapasztalatát is megosztotta az elmúlt évtizedek változásairól. Ezek egyike, hogy a kistelepüléseken, ahol nincs önálló házi gyermekorvos, és a gyermekeket vegyes háziorvosi praxisban látják el, a családok fokozottabban támaszkodnak a védőnői támogatásra. Arról is mesélt, hogy az utóbbi években azt tapasztalja, hogy a fiatal szülők kevésbé fogadják el a nagyszülői közreműködést és tanácsokat. Pedig a nagyszülőt engedni kell segíteni, kiteregetni, főzni, főként a kisbaba életének első időszakában, amikor fontos, hogy az édesanya minél többet pihenjen. Ráadásul a nagyszülő-unoka kapcsolat is akkor lesz igazán jó, ha a gyermek egészen pici korában elkezdődhet.
Szentesiné Gergely Mária – aki a múlt évben a Szegedi Tudományegyetem szakmai pályázatára beadott munkájáért a legjobbnak járó díjat vehette át – nagy örömmel és hálával fogadta az újabb elismerést. Kitüntetése nemcsak több évtizedes szakmai munkájának szól, hanem annak az emberségnek, elhivatottságnak és közösségépítő szerepnek is, amelyet a családok szolgálatában nap mint nap képvisel. Hangsúlyozta, a Védőnői Életműdíj egyfajta köszönetnyilvánítást jelent számára több évtizedes, hivatásként megélt tevékenységéért. ”Minden szakmának megvannak az emelkedői és lejtői. Ez a díj mindig át fog segíteni a nehéz időszakon és mindig új lendületet ad majd a munkámhoz. Elég, ha csak ránézek a plakettre.”
Szeretettel gratulálunk védőnők rangos elismeréséhez, további munkájához jó egészséget és elhivatottságot kívánunk!
