• 8200 Veszprém, Kórház utca 1.
    • +36 88 556-000
    • info@csfk.hu

Csontritkulás: a csendes, de veszélyes betegség

A Csontritkulás Világnapját minden év október 20-án ünnepeljük, felhívva a figyelmet a csontritkulás (osteoporosis) súlyos következményeire és a megelőzés fontosságára. A csontritkulás egy alattomosan kialakuló betegség, amely a csontok tömegének és sűrűségének fokozatos csökkenésével jár. Világszerte több millió embert érint, különösen a menopauza után lévő nők körében gyakori. A csontritkulás és a kapcsolódó csonttörések nemcsak az életminőséget csökkentik, veszélyeztetve a mozgás szabadságát, hanem hosszú távon súlyos egészségügyi problémákat is okozhat. Hogyan védheti meg magát ettől a csendes, de veszélyes betegségtől, erre talál választ cikkünkben.

Mi is az a csontritkulás?

A csontritkulás egy krónikus megbetegedés, amelyben a csontok tömege és sűrűsége fokozatosan csökken és a csontok gyengébbé, törékenyebbé válnak. Bizonyos tényezők ezt a természetes folyamatot felgyorsítják vagy súlyosbítják, növelve a törések kockázatát a csípő, a gerinc és a csukló területén. Tisztában kell lenni azzal, hogy a csont szövetállománya folyamatosan épül fel és bomlik le és ez dinamikus egyensúlyban van az egészséges szervezetben. Csontritkulás akkor kezdődik, amikor az egyensúly felborul és csontok lebomlása gyorsabbá válik.
A csontritkulás kiváltó okai, kockázati tényezői:
A csontok sűrűsége a harmincadik életév elérésével éri el maximumát, majd azt követően csökkenni kezd, és ha a szervezet nem képes szabályozni a kalcium, a foszfor és egyéb ásványi anyagok mennyiségét, a csontok szerkezete megváltozik – kialakul a csontritkulás. A D-vitaminnak fontos szerepe van a csontok ásványianyag-tartalmának és szerkezetének egyensúlyában. Már mérsékelt D-vitamin-hiány is csontritkulást okozhat.
A változókori (postmenopauzális) csontritkulás a kalcium csontba való beépülését szabályozó női nemi hormon, az ösztrogén csökkent szintje következtében alakul ki. Az időskori (szenilis) csontritkulás oka szintén a kalciumhiány, valamint a csontban végbemenő élettani folyamatok egyensúlyának megbomlása.

Kockázati tényezők lehetnek:

• 65 év feletti életkor,

• női nem,

• korábbi csonttörések,

• hormonzavarok (pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy és mellékvese betegségei),

• késői első menstruáció, korai menopauza,

• krónikus máj- és vesebetegségek,

• cukorbetegség (mind az 1-es, mind a 2-es típusú)

• egyes gyógyszerek tartós szedése,

• alultápláltság, soványság,

• dohányzás,

• mozgáshiány,

• rendszeres alkoholfogyasztás,

• csípőtörés a szülők kórelőzményében.

A megelőzés fontossága

A betegség megelőzése kiemelkedő jelentőségű, mivel a betegség által okozott károk csak korlátozottan visszafordíthatók. A prevenciós stratégiák középpontjában a csontok egészségének megőrzése áll, különösen a csonttömeg felépítésének legfontosabb évtizedeiben, tehát gyermek- és fiatal felnőttkorban. Viszont soha nem késő elkezdeni a megelőzést, hiszen idősebb korban is sokat tehetünk a csontok egészsége érdekében.
A megelőzés hat lépése:
A csontritkulás megelőzésének legfontosabb elemei a rendszeres testmozgás, a napfényben eltöltött megfelelő idő, az elégséges kalcium- és D vitamin bevitel, a dohányzás mellőzése és az alkoholfogyasztás mérséklése.

1. Kalciumban gazdag étrend: A kalcium alapvető ásványi anyag a csontok egészségéhez. Az ajánlott napi kalciumbevitel felnőttek számára 1000-1300 mg között mozog, attól függően, hogy hány évesek vagyunk és milyen az egészségi állapotunk. A kalcium gazdag ételek közé tartoznak a tejtermékek (tej, joghurt, sajt) leveles zöldségek (a kelkáposzta, brokkoli, zellerszár), valamint a dúsított élelmiszerek, és a növényi alapú tejek.

2. D vitamin bevitel: D-vitamin segíti a kalcium felszívódását a szervezetben, és ezzel közvetlen hatással van a csontok egészségére. A napfény természetes forrása a D-vitaminnak, de étrend-kiegészítőként is szedhető, különösen azok számára, akik kevés időt töltenek a szabadban. A lazac, a tojássárgája és a D-vitaminnal dúsított élelmiszerek szintén hozzájárulhatnak a megfelelő D-vitamin szint fenntartásához. Várandóság idején és a szoptatási időszakban különösen fontos a D-vitamin megfelelő mennyiségű bevitele, mert az anya D-vitamin ellátottsága befolyásolja a magzat fejlődését és a csecsemő D-vitaminnal való ellátottságát.


3. Rendszeres testmozgás: A teljes testet megmozgató mozgásformák, mint a séta, futás, ugrálás, tánc, golf valamint az erősítő edzések (súlyzós edzés) serkentik a csontok növekedését és fenntartják azok sűrűségét. Hetente legalább 3-4 alkalommal végzett mozgás jótékony hatással van a csontok egészségére.

4. Egészséges testsúly fenntartása: A túl alacsony testsúly és a túlzott fogyás megnövelheti a csontritkulás kialakulásának esélyét. Ezzel szemben a túlsúlyos emberek fokozott ízületi terhelésnek vannak kitéve, emiatt szintén szenvedhetnek csontproblémáktól, különösen az alsó végtagok területén. Az ideális testsúly fenntartása könnyen megőrizni a csontok erejét és csökkenteni a törések kockázatát.

5. Káros szokások kerülése: A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás negatív hatással van a csontokra. A dohányzás rontja a csontképződést és gyorsítja a csontvesztést, míg az alkoholfogyasztás nagy mennyiségben csökkentheti a kalcium felszívódását, illetve egyensúlyzavart is okozhat, növelve a törések kockázatát. A káros szokások elhagyása javíthatja a csontok egészségét és erősségét.

6. Rendszeres egészségügyi ellenőrzés: különösen azok számára, akiknél fennáll a csontritkulás fokozott kockázata. Az időben elvégzett csontsűrűség-mérés segíthet a csontritkulás korai felismerésében, így szükség esetén már a kezdeti stádiumban be lehet avatkozni.

Soha nem késő elkezdeni

A csontritkulás egy gyakran rejtett, de súlyos következményekkel járó betegség, amely különösen a menopauza után lévő nőket érinti. Október 20-a, a Csontritkulás Világnapja, arra emlékeztet, hogy a megelőzés kulcsfontosságú. A csontritkulás megelőzése hosszú távú elkötelezettséget igényel, de egyszerű lépésekkel – mint a megfelelő, rendszeres mozgás, káros szokások elkerülése és a rendszeres szűrővizsgálatok – csökkenthetik a betegség kialakulásának kockázatát. A csontritkulás elleni fellépés már fiatal korban elkezdődhet, de soha nem késő cselekedni a csontok erősségének megőrzése.