• 8200 Veszprém, Kórház utca 1.
    • +36 88 556-000
    • info@csfk.hu

Nyár végi kánikula – vigyázzunk gyermekeinkre

Szokatlanul forrónak ígérkezik idén az augusztus vége is, a szülőktől nagy figyelmet igényel, hogy kisgyermekeiket ebben az időszakban is megvédjék a kánikula egészségügyi kockázataitól, hiszen a túlzott meleg a kicsikre nagyobb veszélyt jelenthet.

A kisgyermekek, főként a csecsemők, kisdedek testarányai mások. Nagyobb a testfelületük a súlyukhoz képest, nagyobb folyadékbevitelre van szükségük nem extrém hőmérsékleti viszonyok között is. Többnyire nem tudják a saját folyadékigényüket kielégíteni, ezért itatni kell őket. Szükséges, hogy a szülők, hozzátartozók erre fokozottan figyeljenek. Nem szabad túlöltöztetni őket, zárt, levegőtlen térben egyedül hagyni őket – magyarázta dr. Módi Judit, a Csolnoky Ferenc Kórház Gyermekgyógyászati Centrumának vezető főorvosa.

-Kánikula idején a legbanálisabb probléma a meleg kiütés. Ezek apró elemű bőrelváltozások többnyire lokális kezelést sem mindig igényelnek. Emellett a láz, magasabb testhőmérséklet a másik leggyakoribb panasz. Nem ritka, hogy nagy melegben hányás, hasmenés fordul elő járványosan, többnyire ezeket a tüneteket vírusok okozzák. Fokozottan oda kell figyelni a megfelelő folyadékbevitelre, ha nincs hányás, ORS (szájon át adható rehidráló oldat) adása elegendő a víz mellett. Ha hánynak, vagy ha nincs vizelet, kórházi kezelés indokolt, parenteralis, azaz intravénás folyadékpótlás szükséges – tudtuk meg a főorvostól.

A harmadik leggyakoribb probléma a napszúrás, hősokk. Fejfájással, időnként tudatzavarral jár, ennek a súlyossági foka határozza meg, hogy szükség van-e a kezelésre, kórházi ellátásra.

-Az egészségügyi kockázatoktól való megóvás az odafigyelésen múlik – hangsúlyozta dr. Módi Judit, hozzátéve – a megfelelő folyadékbevitel, az akut betegségekhez való korrekció, a normális testhőmérséklet biztosítása, ezek a legfontosabbak. A lázgörcsös gyermekek normál testhőmérséklete még inkább szem előtt tartandó. Érdemes arra is figyelni, hogy a klimatizált helységekből való ki/be mászkálás fokozza a légúti megbetegedések kialakulásának esélyét.

És hogy milyen tünetek esetén kell orvoshoz fordulni az apróságokkal? A csillapíthatatlan láz, tudatzavar, a „nem olyan a gyerekem, mint volt” állapot, vagy a görcsök és a kedvetlenség – fokozott figyelmet igényel. Ha hányás miatt a gyermek nem tud folyadékot fogyasztani, ha minden pelenka széklettel teli és vizelet nincs, ez szintén kórházi kezelést igényel – mondta a főorvos.

A kicsikre való fokozott odafigyeléssel, a megfelelő folyadék biztosításával és a túlzott napsugárzástól és hőtől való védelemmel a nyár végi kánikula okozta negatív hatások is jellemzően megelőzhetők. Mindez azt jelenti, hogy gyermekeinket egy percre se hagyjuk az autóban egyedül, gondoskodjunk a megfelelő folyadékmennyiség fogyasztásáról és ez lehetőleg nem túl hideg víz, vagy gyümölcslé legyen. Nagyon magas hőmérséklet esetén inkább beltérben tartózkodjunk a gyermekkel, az udvari játékidőt pedig mindig árnyékban töltsük. A kis vászonsapka és a napvédő krém használata ilyenkor is ajánlott, a napszúrás és a leégés elleni védekezésként. A pancsolás nagyszerű dolog, hiszen a gyermek nemcsak élvezi a fürdőzést, de hűti is a testét – arra viszont ügyelni kell, hogy ne maradjon egyedül a kicsi még a gyermekmedencében sem! Az étkezésnél részesítsük előnyben a könnyű ételeket, leveseket és gyümölcsöt, a klímával pedig bánjunk óvatosan, ha kisgyermek van a családban.