Alzheimer-kór elleni harc: Hatékony megoldások az agy egészségének fenntartásához
Alzheimer világnap: szeptember 21. Az Alzheimer-kór és a demencia napjaink egyik legnagyobb egészségügyi kihívása, hiszen nem ismer társadalmi, gazdasági vagy etnikai határokat, így bárkit érinthet a megnövekedett élettartam miatt.
Elkerülhető-e a memóriát, a gondolkodást, a viselkedést és az érzelmeket befolyásoló szellemi hanyatlás kialakulása, vagy a természetes öregedés velejárójának kell tekintenünk? A megelőzés kulcsa az agyi egészség megőrzése és az egészségfejlesztés.
A demenciát gyakran helytelenül „szenilitásnak” vagy „szenilis demenciának” hívják, amely arra a széles körben elterjedt tévhitre utal, hogy a komoly mentális hanyatlás az öregedés természetes velejárója. A demencia tünetei lassan jelentkeznek, és az idő előrehaladtával fokozatosan rosszabbodnak. A beteg egyre gyakrabban feledkezik meg szokásos napi tennivalóiról, nem képes új dolgokat megjegyezni. Túlságosan sok időt igényel számára a mindennapos tevékenységek elvégzése, idővel képtelen végrehajtani még az alapvető tevékenységeket (pl. öltözködés, mosakodás) is. Ezzel egyidőben személyiség- és hangulatváltozások következnek be (izgatottság, sírás, szorongás váltja egymást). Beszűkül a koncentrációkészség, leépülnek az intellektuális (értelmi, észbeli) készségek.
A dementia ellátása az egészségügy és a szociális ellátás közös feladata és számos szakterület összefogásával valósul meg.
Mit tehet Ön a betegség kialakulásával szemben:
A legfontosabb teendője az agy egészségének megóvása, hogy minél inkább késleltesse, akár elkerülje a megbetegedés kialakulását. És ezért már fiatalon is tenni kell! Az agyi egészség megőrzése és a demencia megelőzése kulcsfontosságú ahhoz, hogy hosszú távon is jó mentális állapotban élvezhesse az életét. Az alábbiakban bemutatunk 7 hatékony módszert, amelyek segíthetik az Alzheimer-kór és más demenciák megelőzésében:
- Mozogjon rendszeresen: a rendszeres testmozgás javítja a vérkeringést és növeli az agy oxigénellátását. Napi 30 perc séta, úszás vagy bármilyen más mozgásforma (biciklizés, tai chi, tánc – minden számít) jelentős hatással van az agyi egészségre.
- Táplálkozzon egészségesen: az egészséges étrend, amely gazdag antioxidánsokban, omega-3 zsírsavakban és vitaminokban, hozzájárul az agyi egészség fenntartásához. Fogyasszon sok zöldséget, gyümölcsöt, halat és dióféléket.
- Tanuljon: az agy folyamatos kihívások elé állítása fontos a demencia megelőzése szempontjából. Rejtvények, olvasás, új nyelvek tanulása, manuális tevékenységek végzése, vagy akár egy új hobbi mind hozzájárulnak az agyi frissesség fenntartásához.
- Járjon társaságba: az aktív szociális élet csökkenti a stresszt, a magány érzését fokozza az agyi funkciókat és a mentális jólétet. Rendszeres találkozók a barátokkal és a családdal kulcsfontosságúak lehetnek ebből a szempontból.
- Aludjon jól: az elegendő és minőségi alvás elengedhetetlen az agyi regenerációhoz és a memória megőrzéséhez. Törekedjen napi 7-8 óra alvásra, kiszellőztetett, megfelelő hőmérsékletű, csendes szobában. Száműzze TV-t a halóból!
- Kezelje a stresszt: a krónikus stressz káros hatással lehet az agyra, ezért fontos a stresszkezelési technikák elsajátítása. A jóga, meditáció vagy egyszerű relaxációs technikák, alkotó tevékenység, olvasás segíthetnek a stressz csökkentésében.
- Vigyázzon általános testi épségére: kerülje a fejsérülést, a dohányzást és ne igyon túl sok alkoholt. Az időben felfedezett egészségügyi problémák kezelése csökkenti az Alzheimer-kór és más demenciák kockázatát. Rendszeresen látogassa meg háziorvosát és végeztesse el a szükséges vizsgálatokat.
A mindennapi életben tett apró lépések jelentős hatással lehetnek az életminőségére és agyi egészsége hosszú távú megőrzésére. Ezek az egyszerű módszerek segíthetik az Alzheimer-kór és a demencia megelőzésében, így hosszú távon is megőrizheti agyi frissességét.
Kórházunk Egészségfejlesztési Irodájának munkatársai előzetes bejelentkezés (efiveszprem@vmkorhaz.hu) után várják egyéni életmód-tanácsadásra a fenti témában.